Strona główna Porady i artykuły O firmie Kontakt
zdjecie-tlo

Żywotność opon - kiedy należy wymienić opony na nowe?

Jednym z głównych dylematów użytkownika opon jest to, że żywotność opon może być bardzo różna. Bieżnik jest jedyną częścią opony wchodzącą w kontakt z nawierzchnią przez co jest najbardziej narażony na zużycie. To jego stan wskazuje, kiedy należy wymienić oponę.

Z drugiej strony istnieje wiele rodzajów uszkodzeń zmuszających do wymiany opony, zanim zostanie zużyta.

Najczęstsze przyczyny wymiany opon na nowe

Przebicie opony w miejscu uniemożliwiającym jej naprawę. Są to zazwyczaj takie miejsca jak bok lub stopka opony.

Uszkodzenie struktury opony wskutek jazdy z zaniżonym ciśnieniem.

Różnego rodzaju wybrzuszenia powstałe na skutek gwałtownego uderzenia lub najechania na przeszkodę.

Otarcia lub głębokie uszkodzenia odkrywające drutówkę lub osnowę opony

Stosowanie opon o nieodpowiednich zaleceniach eksploatacji pojazdu.

Dotyczy to niewłaściwego rozmiaru opon, indeksu nośności lub ładowności niższej od zalecanej przez producenta auta.

Zużycie eksploatacyjne.

Pojazd nie może być wyposażony w opony o głębokości rzeźby bieżnika poniżej 1,6 mm.

Producenci zalecają wymianę w przypadku opon zimowych opony z głębokością bieżnika poniżej 4 mm. (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1 z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia 2 §11 ust. 7)

Żywotność opon

Przy normalnych warunkach jazdy żywotności opon odpowiada średnio przebieg 50.000 km. W skrajnych przypadkach wartość ta może być kilkakrotnie wyższa lub niższa. Żywotność opon zasadniczo zależy od warunków użytkowania. Dla bardzo umiarkowanych może wzrosnąć do 100.000 km zaś dla mocno utrudnionych może spaść nawet do poniżej 20.000 km.

Ważnym czynnikiem jest obciążenie pojazdu. Zbyt wysokie w stosunku do nośności opony powoduje nadmierne ugięcia co prowadzi do szybszego zużycia opony. Ciśnienie powietrza w oponie musi być zgodne ze zaleceniami producenta pojazdu. To podstawowy warunek powolnego i regularnego zużycia opon. Często spotykanym zjawiskiem jest jazda na zbyt niskim ciśnieniu zaniżonym o około 20%. Jazda z takim ciśnieniem skraca życie opony o co najmniej 10.000 km. Podobny wpływ ma również zbyt wysokie ciśnienie, które powoduje koncentrację zużycia na grzbiecie bieżnika.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na tempo zużywania się opony jest częstotliwość pojawiania się sił bocznych i wzdłużnych w czasie jazdy samochodu. Podczas stałych naprężeń opona ulega zjawisku mikropoślizgu na powierzchni styku. To prowadzi zaś do ścierania się gumy. Doświadczenia potwierdziły, że opona zużywa się bardzo szybko gdy auto prowadzone jest w „rajdowym” stylu. Najmniej naprężeń bocznych podczas jazdy występuje zaś na autostradzie. Tym samym opony najmniej zużywają się podczas jazdy na autostradach.

Podsumowując, zużycie opony następuje szybciej lub wolniej w zależności od różnych czynników:



Strona wykorzystuje pliki Cookies. Korzystając z naszego serwisu, zgodnie z preferencjami przeglądarki, wyrażasz zgodę na używanie COOKIES.

Masz pytania odnośnie naszej oferty lub produktów? Skontaktuj się z nami od pn-pt: 9:00 - 17:00, sob: 9:00 - 13:00 lub wyślij wiadomość.

Infolinia:
Serwis Pucice: +48 91 461 66 01
Serwis 26 Kwietnia: +48 91 487 59 09
Serwis Piwna 12: +48 91 460 80 52

E-mail: serwis@stodola.eu

© Copyright 2024 by "STODOŁA" SOŁYSZKO I SYN, SPÓŁKA JAWNA. Wszelkie prawa zastrzeżone.